God Jul och ett Gott Nytt År 2022

Institutet Dans i skolan vill önska alla samarbetspartners, alla dansvänner och alla som dansar en God Jul och ett Gott Nytt År!

Året som har gått har fortsatt präglats av pandemin, men vi har också upplevt ljusglimtar av ett samhälle som öppnar upp efter en svår tid. Dans i skolan-biennalen som arrangerades i oktober i Piteå var en sådan ljusglimt, det var fantastiskt att få mötas igen och att få sätta fokus på dansens betydelse för hälsa, estetik och lärande.

Stort tack till alla er som medverkade och deltog i Dans i skolan-biennalen. Och stort tack till alla som fortsätter att dansa i skolan, inomhus, utomhus, på distans, tillsammans. Dans är livet och därför kan vi aldrig sluta dansa!

Med önskan om ett gott 2022!

Cecilia Björklund Dahlgren, verksamhetschef för Institutet Dans i skolan och professor i danspedagogik vid Luleå tekniska universitet