Institutet Dans i skolan medverkar i konferensen Konstarter i Pedagogiken/ARTinED

Institutet Dans i skolan medverkar och Institutets verksamhetschef Cecilia Björklund Dahlgren invigningstalar vid konferensen "Art in Education" som äger rum i Edsbyn 7-8/1-2013. Konferensen kommer att bjuda på föredrag, praktiska workshops, seminarier och kulturupplevelser.


Konferensen skapar en mötesplats för lärare eller kulturaktör som kan hitta inspiration och motivation till att arbeta med konstarter i pedagogiken. Konferensen genomförs i samarbete med det EU-finansierade projektet ARTinED och innehåller både internationella och lokala inslag.


På programmet finns föreläsare och inspiratörer från FNCC, London University, Institutet Dans i Skolan, Musik i Syd, Statens Kulturråd, samt workshops i bland annat språkutveckling, dansmatte, lasergraffiti och annat.

 

Läs mer: http://www.lg.se/musikgavleborg/artined

 

Ladda ner programmet.