Mer dans i skolan - manifestation i Kiruna och Jukkasjärvi

Manifestationen för dans i skolan i Kiruna blev ett möte i dans mellan skolelever, förskolebarn, ursprungsbefolkning, nyanlända samt nationella och internationella danskonstnärer, lärare och förskolepersonal. Det dansades både på Folkets Hus i Kiruna 23 februari och vid Ishotellet i Jukkasjärvi den 24 februari 2016.

Genom dansen hyllades den vackra vintern i Kiruna: Barn från förskolorna Bullerbyn och Lombolo  dansade snöbollar. Triangelskolans elever skapade dans med utgångspunkt i improvisation med den franske koreografen Stephane Imbert. Nyanlända elever från Vittangi dansade flamenco med Tina Wezelius Grebacken. Barn från Jukkasjärvi visade hur man kan dansa arkitektur under ledning av Frida Brismar Pålsson. Barnen från Sameskolan i Kiruna dansade Vinterdans, Järv och ripor och Vindar tillsammans med barn från Skärholmen och Stockholm under ledning av Cecilia Björklund Dahlgren.

Läs mer om manifestationen.Här finns album med bilder."Dans är ett utmärkt internationellt språk", artikel i DN 26/2-2016Foto: Hans-Olof Utsi