Sommarakademi i dans i Skärholmen

Barn, dans och framtidstro!

 

Västerholms Friskola i Skärholmen 15-19 juni (gymnastiksal och aulan) Du som vill dansa varje dag i fyra dagar under ledning av danspedagogen Cecilia Björklund Dahlgren, danslärarstudenten Ida Sandor och streetdansaren Yared Cederlund är välkommen att anmäla dig.

 

Vi kommer att dansa följande tider:

Lördag 16/6 och söndag 17/6

Lågstadiet (F–åk 3) kl.11–12

Mellanstadiet (åk 4–6 ) kl. 12–13

Högstadiet (åk 7–9 ) kl. 13–14

Måndag 18/6 och tisdag 19/6 dansar vi följande tider:

Lågstadiet (F–åk 3) kl.9–10

Mellanstadiet (åk 4–6) kl 11–12

Högstadiet (åk 7–9) kl 12–13

 

Sommarkursen i dans arrangeras för att alla barn ska få chansen att upptäcka dansen som uttrycksform. I dansen utvecklar vi kroppsmedvetenhet, glädje, självkänsla, fantasi och lärande. Dansen har stor betydelse för barn och ungdomar när det gäller att stärka den egna identiteten och våga ta plats i samhället. Det är skojigt att dansa tillsammans och det blir en spännande start på sommarlovet.

 

Sommarakademin invigs fredagen den 15 juni kl. 13.00 i Västerholms skolans gymnastiksal (lågstadiet) och då möts alla som ska delta i danskursen.

 

Anmälan

Du som vill delta i sommarkursen i dans 15-19 juni anmäl dig via e-post till cecilia.dahlgren@dansiskolan.se.

 

Ladda ner informationsblad.