Sommarakademi i för skolledare på Sara kulturhus i Skellefteå 18 juni

Bildningstempel eller faktafabriker? Hur kan vi rusta barn och unga för framtiden, samhället och livet? 

Vi välkomnar skolledare till Sommarakademin "Dans, språk, berättande och lärande" på Sara kulturhus för inspiration och erfarenhetsutbyte.

Vi lyfter fram kulturens och dansens betydelse för barns och ungas utveckling, lärande och hälsa. Medvetenheten om att allt fler barn och unga rör sig för lite har ökat intresset för dansen. Dessutom visar forskare, lärare, pedagoger och rektorer ett intresse för dansen som konstform och hur viktigt det är för barn att få fördjupa sig i fantasi, uttryck och inlevelse med hjälp av dansen.

Plats och tid: Sara kulturhus, kl. 9-12

Program: Ladda ned program här

AnmälanAnmälningsformulär finns här. Anmälan stänger 5 juni. Begränsat antal platser. Sommarakademin är avgiftsfri och deltagarna bjuds på lunch på restaurang Mandel, Sara kulturhus