Konferens om musik, matematik och kreativitet
Institutet Dans i skolan medverkar i konferensen Maths, Music and Creative Movement, m2-cm i januari.
Läs merInstitutet Dans i skolan ska inspirera och stödja skolor, kommuner och regioner samt lärarutbildningar så att alla elever får möjlighet att dansa i skolan och att möta dansen som scenkonst.
Dansen behöver också introduceras i lärarutbildningarna så att blivande lärare får kunskap om dansens betydelse för elevernas utveckling och lärande. Därför är opinionsbildning, kunskapsutveckling och forskning viktiga delar av Institutets arbete.
Varje år arrangerar Institutet Dans i skolan ett antal föreläsningar, sommarakademier, kurser, workshops och kompetensutvecklingsdagar.
Vartannat år arrangerar Institutet en Dans i skolan-biennal.
Institutet Dans i skolan medverkar i konferensen Maths, Music and Creative Movement, m2-cm i januari.
Läs merDansens självklara plats i skolan och förskolan lyftes fram vid den åttonde biennalen ”Vi dansar framtiden!” 10–11 oktober i Piteå som blev en succé med 300 deltagare från hela landet.
Läs merHär finns program och anmälningsformulär till Dans i skolan-biennalen "Vi dansar framtiden" 10-11 oktober 2023 i Piteå.
Läs merHär presenteras programpunkter från biennalen: workshops, seminarier och föreställningar. Det fullständiga programmet med medverkande kommer att presenteras i början av september.
Läs merVälkommen till en inspirationsdag för skol- och förskolepersonal i Storkyrkoskolan i Gamla stan, Stockholm, onsdag 13/9 kl 13–16 med dansworkshops och goda exempel.
Läs mer