DANS I SKOLAN-BIENNAL i KIRUNA —EN SUCCÉ!

Dans i skolan-biennalen "Barn, dans och framtidstro" i Kiruna 9-10 februari 2012 blev i den vackra midvintern ett spännande möte för dansande elever, lärare, danskonstnärer, rektorer, forskare, beslutsfattare och näringslivet. Gemensamt manifesterades dansens självklara plats på skolschemat.


Sagt vid biennalen:

Robert Weil, Proventus: I dag när vi ser att såväl inkomstklyftorna som nyrekryteringen bland unga till extremistiska grupper ökar är viktigt att kämpa för unga människors rätt att själva formulera sin identitet och samtidigt vara en del av samhällsgemenskapen. Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth: Institutet Dans i skolan har ett ambitiöst program att möta dansen i verklig form. Lars-Åke Bäckman, undervisningsråd, Skolverket: Det behövs en kritisk massa och då blir dansen en naturlig del av lärandet och skolan. Cecilia Björklund Dahlgren, Institutet Dans i skolan: De upplevelser som ges i dansen är livsnödvändiga och kan inte nås på annat sätt än just genom att dansa! Marie 8 år: Vi dansar vår fantasi! Christer Wiklund, prefekt vid LTU: Tillväxt hos människor är en förutsättning för tillväxt för samhället. Grete Solvang Stoltz, LKAB: Innovation, forskning och utbildning hänger ihop. I vår satsning vill vi få ihop dessa tre. LKAB gör stora, breda satsningar i Malmfälten för världens bästa skola där kultur, dans och teater är viktiga grundförutsättningar för detta. Det är viktigt att ta del av kulturen som ung. Fler röster från biennalen.

 

Mer information och program.


Pressbilder: http://www.flickr.com/photos/dansiskolan/sets/72157629318401287

 

Se bildspel.


Kontakt 
Cecilia Björklund Dahlgren, verksamhetschef
Mobil: +46 (0)70 586 15 15
E-post: cecilia.dahlgren@dansiskolan.se