Dans i skolan på internationell konferens

Institutet Dans i skolans verksamhetschef Cecilia Björklund Dahlgren medverkar måndagen den 29 Oktober 2012 i den internationella konferensen "Contemporary Dance Didactics: Explorations in Theory and Practice - A CLOSE ENCOUNTERS conference" som arrangeras av Dans- och Cirkushögskolan i Stockholm. 

 

Cecilia Björklund Dahlgren, med drygt 30 års erfarenhet av obligatorisk dansundervisning i den svenska grundskolan, kommer att presentera det nationella utvecklingsarbetet för att bredda intresset och öka ansvarstagandet för dans i skolan i Sverige under perioden 1986-2012. Den kulturella, estetiska, emotionella, sociala och kinestetiska aspekten på dans i skolan lyfts fram tillsammans med svårigheter och möjligheter för hur obligatorisk dansundervisning i skolan kan genomföras.

 

Läs mer om konferensen och följ den live.

 

Se videos nedan med

Professor Eeva Anttila, The Theatre Academy, Helsingfors, Finland Doktorand Ninnie Andersson, Luleå Tekniska Universitet Annika Notér Hooshidar, DOCH, Stockholm