Franska Spetskompetensdagar i Piteå 13-15/11-2013

Institutet Dans i skolan, Danslärarutbildningen i Piteå, Luleå tekniska universitet och Piteå kommun bjuder in till spetskompetensdagar för danslärare och danspedagoger. Skolans styrdokument (Lgr 11 och Gy 11) ställer nu större krav på dans-lärarens kompetens och det finns en stor efterfrågan på kunskapsbildning.

Det blir Workshops och seminarier under ledning av Marcelle Bonjour, grundaren av Danse au Coeur, Frankrikes nationella resurscentrum för dans i skolan och den franske danskonstnären Jean-Christophe Paré, tidigare chef för Operabaletten i Marseille. De konstnärliga processerna står i fokus och ett tvärkonstnärligt perspektiv på dansteori, estetik, historia och dansanalys som används i de franska skolorna får deltagarna ta del av i Danslärarutbildningens vackra danssalar i Piteå.

Datum: Onsd 13/11 kl. 8.30 - 18.00, torsd 14/11 kl. 8.30 - 18.00,
fred 15/11 kl. 8.00 - 10.30. (Delta hela dagar eller del av dag.)

Anmälan via formulär här senast 12 november 2012. Kostnadsfritt. Begränsat antal platser.

Ladda ner flyer med mer information.