Intresset för danspedagogik i skolan ökar rapporterar media

Intresset för danspedagogik i skolan ökar berättar Kulturnytt i Sveriges Radio i sitt inslag om Dans i skolan-Biennalen 2018. SVT Norrbotten och Västerbotten rapporterar från Biennalen med inslag av dansande barn och unga. Medieintresset för Dans i skolan-Biennalen i Skellefteå och Piteå 7-9 maj var stort, här följer ett urval av artiklar och inslag.

8/5
Dansbiennalen där 200 elever möts, SVT Norrbotten

Dans i skolan ska vara självklarhet, Piteå-Tidningen

Dans i skolan-biennalen i Piteå och Skellefteå, Kulturnytt i P1, SR
 
7/5
Stor dansfest på Nordanå, Norran

Hoppas på mer dans i skolan, SVT Västerbotten

SVT Västerbotten (inslaget börjar 5.40)
 
SR P4 Västerbotten
Klicka på "Lyssna från 130 minuter" den lilla blå knappen ovanför bilden
 
Skellefteå firar – dans på schemat i 40 år, SR P4 Västerbotten