Isadora Duncan-workshops

Kathleen Quinlan, en av de främsta i världen inom Isadora Duncan-traditionen och grundare och konstnärlig ledare för Lilla Baletten/Isadorables i Stockholm ger workshops vid Danslärarutbildningen i Piteå i september.

Institutet Dans i skolan, Danslärarutbildningen vid Luleå tekniska universitet och Piteå kommun bjuder dansverksamma på workshops med Kathleen Quinlans spetskompetens i Danslärarutbildningens vackra danssalar i Piteå (kostnadsfritt för deltagare).

Onsdagen den 4 /9 kl. 10.15-16.00 och/eller onsdagen den 18/9 kl. 10.15-16.00

Deltagarna får möta Isadora Duncan-traditionen och får själva lära sig autentisk Duncan-koreografi samt inblick i danspionjären Isadora Duncans filosofi om dansens betydelse för barns och ungas utveckling.

Anmälan per mail till cecilia.dahlgren@dansiskolan.se

Ladda ner flyer.