Unikt möte i dans mellan elever från Skärholmen och Stockholms innerstad

Ett unikt möte i dans mellan elever från Skärholmen och Stockholms innerstad manifesterar dansens självklara plats på skolschemat. Barnen dansar in julen och får också möta musik framförd av konsertpianisten Roland Pöntinen.

 

Intresset för dans på schemat ökar i hela landet. Enligt läroplanen ska skolan sträva efter att erbjuda alla elever fysisk aktivitet dagligen (Lgr 11)Regeringens satsning Skapande skola ger stora möjligheter för elevernas eget skapande, bland annat i dans i skolan. En ny lärarkategori - dansläraren tar nu plats i skolorna.

 

Utöver dansen som konstform är dansen ett eget kunskapsområde som ger eleverna utsökta möjligheter till lärande i till exempel matematik, historia och språk. "Dans öppnar upp och utvecklar våra sinnen – därför är den viktig för skolan", svarar världspianisten Roland Pöntinen på frågan varför han engagerar sig i dans i skolan.

 

"Att dansa tillsammans skapar förståelse, delaktighet, fantasi, självkänsla och lärande. Genom dansen får eleverna mötas över språkgränserna och uttrycka sånt som bara går att säga med dans", Cecilia Björklund Dahlgren, Institutet Dans i skolan.

 

Plats/Tid: Nordiska museet 17/12 kl.13.00.

 

Kontakt:

Cecilia Björklund Dahlgren, verksamhetschef, tel. 070-586 15 15, cecilia.dahlgren@dansiskolan.se

 

Juldansen arrangeras av Institutet Dans i skolan i samarbete med Nordiska museet.